Rozstrzelany świt - wystawa fotografii w Gdyni

Gdynia. Dnia 12 stycznia 2018 zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Piotra Apolinarskiego zatytułowanej "Rozstrzelany świt". Spotkamy się w Zespole Szkół Jezuitów w Gdyni przy ul. Tatrzańskiej 35 (sala Centrum Arrupe im. Vincenta Duminuco SJ) o godz. 18:00. Fotografie przedstawiają wydarzenia w Syrii, Iraku i Turcji. Autor wystawy przemierzył w grudniu 2016 roku tereny wyzwalane spod panowania państwa islamskiego pod Mosulem. Fotografował opustoszałe miasteczka i zniszczone Kościoły. Zapraszamy do wspólnej refleksji i modlitwy.

Piotr Apolinarski, rocznik 1978. Polski fotoreporter specjalizujący się w tematyce społecznej i problematyce konfliktów zbrojnych. Od jedenastu lat fotografuje głównie wydarzenia związanie z życiem Polaków na Wyspach Brytyjskich. Laureat prestiżowej nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich  im. Erazma Ciołka. Fotografował m.in. Rewolucję na kijowskim Majdanie, aneksję Krymu, walki w Ukrainie, los uchodźców na pograniczu turecko-syryjskim, w Libanie oraz Iraku. Jego fotografie publikowały m.in The Wall Street Journal, CNN, Newsweek. Jest autorem  kilkunastu indywidualnych wystaw fotograficznych oraz ilustracji do książek. W 2013 Senat RP i Ośrodek Badań nad Migracją wyróżnił go za zdjęcia o tematyce emigracyjnej. Wielokrotnie brał udział w projektach działając na rzecz rozwoju i współpracy młodych dziennikarzy z Polski, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy.  Od lipca 2015 roku zaangażował się w pomoc dzieciom z Syrii żyjącym w obozach na Bliskim Wschodzie. Od 2010 prowadzi autorskie warsztaty fotograficzne oraz współpracuje przy realizacji projektów polonijnych w Wielkiej Brytanii, Polsce i Ukrainie.

Mówi się, że praca fotoreportera w obszarach objętych konfliktem zbrojnym jest niebezpieczna. Choć bywa faktycznie ryzykowna to przede wszystkim jest ciekawa i wyjątkowa. Podpatrując zachowania ludzi na wojnie można zrozumieć jacy tak naprawdę jesteśmy. To miejsca gdzie bywa się świadkiem największych poświęceń ale i największego bestialstwa. Nie ma tam teatru zachowań czy wysublimowanej kurtuazji. Ludzie na wojnie są prawdziwi do bólu.  Dokumentowanie wojennej codzienności i warunków daleko odbiegających od znanych nam w Europie to główne kierunki w tego typu fotografii i w taki sposób ją postrzegam. Możliwość oglądania na własne oczy wydarzeń które zmieniają historię świata jest dla mnie motorem napędowym a chęć podzielenia się na zdjęciach tym co widziałem wręcz koniecznością. Wierzę, że właśnie w ten sposób choć trochę uda mi się zwrócić uwagę innych ludzi i nakłonić do działania. Również takiego, na rzecz potrzebujących ponieważ często podczas takiego wyjazdu oprócz fotografii udaje się przy wsparciu organizacji charytatywnych dostarczyć pomoc dla potrzebujących. Tak było np. z obozami uchodźców na granicy turecko-syryjskiej gdzie za zebrane w Polsce przez Dawida Wildsteina pieniądze udało się naszej ekipie kupić i dostarczyć ciężarówkę najpotrzebniejszych rzeczy do obozu.  Takie organizacje jak np. Stowarzyszenie Pokolenie, Fundacja Anny Walczyk czy Orla Straż doskonale orientują się w sytuacji na miejscu i konkretnych potrzebach, a ponieważ beneficjentami pomocy są najczęściej dzieci to satysfakcja jest ogromna. 
 
  • 2013 Wyróżnienie przyznane przez Senat RP i Ośrodek Badań nad Migracją za fotografie o tematyce emigracyjnej
  • 2014 Wyróżnienie na festiwalu filmowym EMIGRA za film o pracy korespondentów w strefie walk na wschodniej Ukrainie.
  • 2015 Nagroda im. Erazma Ciołka 2014 przyznana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za fotografię społecznie zaangażowaną - reportaż z Ukrainy
  • 2017 Pierwsza nagroda w kategorii „Wydarzenia i Polityka”  przyznana przez Stowarzyszenie Fotoreporterów za materiał z Iraku
rozstrzelany swit3