Kwartalnik "Być dla innych"

Nr 68 / 2017

TEMAT NUMERU: W podzielonym świecie

BIN 68 okladkaZapraszamy do lektury:

Numer poświęcony jest budowaniu mostów i życzliwości względem migrantów. Czytelnik znajdzie w nim artykuły skłaniające do refleksji nad znaczeniem słowa "bliźni", a także świadectwa osób pomagających uchodźcom, relacje z Syrii i Republiki Środkowoafrykańskiej. Nauczycielom proponujemy pomysły na zajęcia lekcyjne uczące życia w świecie wielu kultur i narodowości. W tekstach, jakie umieściliśmy w ostatnim dziale, nauczyciele sztuki, religii i literatury znajdą inspiracje do podjęcia nowych tematów na lekcjach ze starszymi uczniami.

Ojciec Jose Luis Narvaja SJ w swoim artykule zatytułowanym "Czyim jestem bliźnim" zaskakuje interpretacją przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie, a ojciec Robert Wieczorek OFMCap relacjonuje mrożące krew w żyłach wydarzenia z kraju ogarniętego wojną domową. Pani Sylwia Gawrysiak dzieli się świadectwami osób uciekających z Syrii, a pani Kamila Pasławska wciela się w wędrowcę na którego coraz więcej ludzi patrzy nieufnie, z lękiem. W kontekście ludzkich tragedii i kryzysu migracyjnego warto rozmawiać z polskimi uczniami, by pobudzić ich do chrześcijańskiej otwartości i współczucia względem uchodźców. Wiele poruszonych tematów i praktycznych materiałów przyda się z pewnością każdemu chrześcijańskiemu nauczycielowi, który nie dał się opętać lękiem przed obcymi promowanym przez niektóre media. 

Spis treści

TEMAT NUMERU: W podzielonym świecie

Doświadczenie bycia bliźnim

  • Jose Luis Narvaja SJ - Czyim jestem bliźnim
  • Sylwia Gawrysiak - Korytarze do przyszłości
  • Kamila Pasławska - Obcy, brudni, wędrowcy
  • Sylwia Gawrysiak - Z miasta ruin
  • Robert Wieczorek OFMCap - Z notatek franciszkańskiego misjonarza
  • Wojciech Żmudziński SJ - Podniosą na was ręce

Ćwiczenia, by lepiej zrozumieć innych

  • Katarzyna Artemiuk - Spotkanie z innymi (pomysły na lekcje z uczniami)

Inspiracje i refleksje

  • Wojciech Żmudziński SJ - Czy katolicy są podzieleni? Lewicowy aktywista w Watykanie? Wystawa prac łotewskiego mistrza. Alternatywna lista lektur II.

ZAMÓW W SKLEPIKU INTERNETOWYM

Wiadomości