PROJEKT: Kampania przeciw narzekaniu

Od 26 Marca 2015 00:00 do 16 Wrzesnia 2016 00:00
Kategorie: Projekty archiwalne

Spotkaniem dnia 26 marca 2015 rozpoczęliśmy Kampanię Edukacyjną Przeciw Narzekaniu. Trwała ona do grudnia 2015. Przygotowaliśmy książeczkę dla dzieci, teatrzyk lalek, pomysł na lekcję i wiele innych form zniechęcania do biadolenia oraz promowania pogodnej postawy w podejściu do świata. HONOROWYM GOŚCIEM marcowego spotkania był znany pisarz i satyryk MARCIN WOLSKI.

Autorką promowanej książeczki dla dzieci KUMA BIADA jest Janina Gillowa (1898-1969), absolwentka Państwowego Konserwatorium Muzycznego. W latach dwudziestych pod pseudonimem Junona opublikowała pierwsze utwory literackie. Pisała także libretta oper i operetek, arie, pieśni i piosenki. Była autorką rebusów i szarad drukowanych w popularnych pismach warszawskich. Po II wojnie światowej pracowała w Polskim Radiu, gdzie zdobyła uznanie jako autorka słuchowisk dla dzieci. W latach piędziesiątych nie mogła ze względów politycznych publikować pod własnym nazwiskiem.

Książeczkę ilustrowała Agnieszka Korfanty, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie.

Kukiełkowe przedstawienie teatralne reżyserowała Sylwia Nowicka i było one wystawiane przez dziewczęta z domów dziecka w Gdyni, przez uczniów jednej z warszawskich szkół podczas Parady Schumana przed Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz przez dziewczęta z poprawczaka w Warszawie Falenicy. W 2016 roku przekazaliśmy teatrzyk Zespołowi Szkół im. Jana Pawła II w Czechach. Natomiast książeczkę można nabyć w naszym sklepiku internetowym.

Nadchodzące wydarzenia